Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysílání PMR

Počátek vysílání

  • Vše začalo 26.8.2017 jednou nevinnou procházkou, v okolí chaty Dobrošov. Doma jsem si vzal 8 let starou vysílačku svého syna -  Sencor SMR 200 s tím, že jen ze srandy vyzkouším jestli vůbec funguje. Najednou po zapnutí u chaty slyším Wořech Praha portejbl Kozákov. Chvilku poslouchám útržkovitý rozhovor a říkám své ženě s překvapením, že až na Kozákov je to přeci velká dálka. Co znamená to označení, které jsem zaslechl?
  • Po víkendu mi to nedá a hledám nějaké informace na netu o těchto PMR vysílačkách. Opět s překvapením zjišťuji, že většinou o sobotách, vyráží určitá komunita lidí na kopce po celé republice a pokouší se o vzájemné spojení, někdy až stovky kilometrů vzdálených míst. To mne velmi zaujalo.
  • Jako první objevuji web Tomáše Vlašim https://pmr.vcechach.net/, který mě ihned inspiruje tím správným zápalem, zvláště po shlédnutí Tomášových videí na youtube
  • Po dalším hledání přicházím na web, kde se všichni schází a informují o dění v celé republice: http://www.cbpmr.cz/, po registraci na tomto webu a krátké úvaze si volím volačku: Jarda Velké Poříčí
  • 29.8.2017 se pokouším o svá první spojení z Dobrošova. Hned první spojení se mi daří s Peter Prosek, který stojí poblíž hvězdárny Ďáblice. Jednalo se o vzdálenost 125km mezi námi, neuvěřitelná věc. Výrobce PMR vysílaček co vlastním, udává max. dosah 3km v otevřeném terénu. Tato skutečnost mě natolik motivuje, že se rozhoduji o sobotách brát vysílačku na naše putování po kopcích sebou.
  • Je to úžasný pocit slyšet člověka na druhém konci republiky, kterého jsem třeba nikdy nepotkal, chvilku si s ním popovídat a potvrdit si vzájemně spojení. Vždy je to velkou výzvou, lovit v analogovém šumu útržky rozhovorů a stále se pokoušet o spojení z modravých dálek.
  • Moje nejdelší DX spojení: 21.10.2017 z Koruny v Orlických horách - na vrchol Klínovec v Krušných horách jednalo se o 246,3km. Bylo to s Karlem Praha.

Rok 2017

Rok 2018

 

Rubriky

Deníky spojení

Příspěvků: 7